Ako súčasný dizajn slovenské ľudové povesti rozprával…

Môže súčasný dizajn rozprávať slovenské povesti vo výkladoch?

Kolekcia skla Handle with care, ktorá vznikla v spolupráci so známou firmou LASVIT potvrdzuje, že je to možné. Jednotlivé príbehy interpretuje súčasným jazykom i s vtipnou nadsázkou.

Handle with care je prvým výstupom projektu FLOWERS FOR SLOVAKIA, ktorý sa od roku 2009 profiluje ako platforma pre mladých dizajnérov – autorov inteligentných tvorivých konceptov, schopných sa prezentovať i v tvrdej konkurencii medzinárodných kolegov. Tvorcovia projektu prihliadajú na jedinečnosť, nápad a kvalitu spracovania, keďže ide o putovnú výstavu uchádzajúcu sa o priestor na medzinárodných dizajnérskych prehliadkach, akými sú napríklad London 100% Design, Ambiente Fair Frankfurt, Salone di Mobile Milano, Vienna Design Week a ďalšie. Ambíciou bolo zároveň vytvoriť akýsi vývozný artikel, ktorý bude súčasne viac vrstvou správou o slovenskej kultúre a mladom tvorivom potenciály.

Putovanie výstavy Handle with Care sa začína na domácej pôde, v spriaznemom prostredí siete kaviarní SHTOOR. Vo výkladoch na Panskej, Štúrovej a Obchodnej ulici bude počas 10 dní rozmiestnených 10 objektov od rovnakého počtu autorov. Okoloidúca verejnosť bude spoznávať hlavné atribúty ľudových povestí a nachádzať motívy napríklad Čiernej pani z Kežmarku, Janka Hraška, Kačacieho plesa, alebo Grófky Báthory.

Výstava voľne nadväzuje na formát parter gallery, ktorý prináša dizajn a umenie do exponovaného verejného prostredia a umožňuje tak divákom prehliadku bez obmedzení otváracích hodín.

Projekt FLOWERS FOR SLOVAKIA vznikol ako reakcia na súčasný proces vzdelávania v odbore dizajn. Postupným aktivizovaním mladých dizajnérov a miestnych výrobcov, platforma prepája školské prostredie s praxou, a tým priamo podporuje domácu dizajnovú produkciu.

Elena Bolčeková, Ondřej Elfmark, Kristína Chudíková, Zuzana Labudová,Michala Lipková, Jakub Pollág, Ján Rehák, Peter Simoník, Michal Sloboda, Ľudmila Žilková
vystavujúci dizajnéri

Katarína Trnovská
kurátorka výstavy

Peter Olah, Lars Kemper, Milan Lukáč, Michala Lipková, Katarína Trnovská
© 2012 FLOWERS FOR SLOVAKIA

kreatívny tím

www.flowersforslovakia.comKomentáre sú uzavreté.