Projekt Unicef: Škola pre Afriku

Tento pondelok 14.2.2011 bude otvorená výstava študentov dizajnu FA STU, ktorí sa kreatívne pozreli na to, čo si deti v afrických školách dokážu vytvoriť aj samé – z prírodných materiálov alebo z druhotných surovín. Inšpiroval ich projekt UNICEF Školy pre Afriku, ktorý má za cieľ pomôcť zasadnúť do školských lavíc 8 miliónom detí v 11 afrických krajinách.

Výstava „Dizajn pre UNICEF – Školy pre Afriku“, ktorá sa koná od 14. do 20. februára 2011 v bratislavskom nákupnom parku Avion, prezentuje semestrálne práce študentov Ústavu dizajnu a výtvarných disciplín na Fakulte architektúry STU. Zámerom bolo vymyslieť predmety, ktoré by mohli využívať deti v školách v Afrike pri učení alebo trávení voľného času, a ktoré by si v ideálnom prípade dokázali vyrobiť samé – z prírodných materiálov alebo bežne dostupných druhotných surovín.

Do projektu sa v rámci semestrálnej práce zapojilo 25 študentov druhého ročníka pod pedagogickým vedením Mgr. art. Evy Vitkovskej a Ing. Tomáša Nagya, ArtD. Výstava prezentuje vybrané práce – celkovo trinásť predmetov.

Dozviete sa napríklad, ako je možné zo starého kanistra takpovediac „jedným ťahom“ vytvoriť školskú tašku, že na štrikovanie nepotrebujete vlnu, pretože Vám postačí vrece na odpad, aj to, ako je možné využiť plastové fľaše na výrobu závesnej hojdačky, alebo ako by mohol vyzerať „africký“ bedminton podľa budúcich slovenských dizajnérov.